Partner vagy páciens
A páciens szó latin eredetű, türelmet, elnézést, eltűrést jelent - ne várjátok tehát, kedves egészségügyi dolgozók, hogy mi, a betegek és hozzátartozóik mindent eltűrjünk, és türelmesen várjunk mindenre. Mi az egészségünk érdekében lépünk veletek kapcsolatba, ezért azt kérjük, hogy ebben partnerként, társként, aktívan együttműködő félként tekintsetek ránk. Ehhez viszont korrekt tájékoztatásra van szükségünk betegségünkkel kapcsolatban, hogy mi is jó döntéseket hozhassunk, esetleg meggyógyulhassunk.
Tünet vagy betegség?
Bár rendszerint magát a betegséget lenne érdemes kezelni, sok esetben mégis csak a tünet kerül kezelésre. Némi körültekintéssel, odafigyeléssel lehetne azonban a problémát kezelni, s nem csak a tüneteit. Kiváló példa erre:
- székrekedés: ez csak egy tünet, és nagyon-nagyon sok esetben az okozza, hogy a beteg nem iszik eleget, vagy nem megfelelően táplálkozik. Hashajtóval csak a tünetet kezelhetitek, a kiváltó okot nem: sőt, ha a beteg nem ivott eleget, állapotát hashajtóval csak tovább rontjátok. Ha a beteg nem tud inni, akkor ezt kellene kezelni hashajtó adása helyett.
- gyengeség: ez is egy tünet, sok esetben okozza vérszegénység, kiszáradás. Egy bizonyos, az csak ritkán segít rajta, ha a beteget - minél gyengébb, annál hosszabban tartó - ágynyugalomra ítélitek, mert az izmok, ha nem használjuk őket, szépen lassan elsorvadnak.
A példákat lehetne sorolni akár a végtelenségig is, de felesleges: a gondolkodásmód jelenti a valódi problémát.
"Medica mente, non medicamente"
Avagy ésszel gyógyíts, ne orvossággal. Az előző bekezdéshez is remekül illik - ésszel gyógyíts. Minden gyógyszer, melyet a betegnek adtok, nem pusztán a kezelést, hanem további kockázatot is jelent. Mindig és minden körülmények között mérlegeljétek, hogy egy adott gyógyszert feltétlenül szükséges-e felírni a beteg gyógyulásához, állapota javításához, vagy pedig tovább rontotok vele az állapotán. Ha felmerül, hogy az adott gyógyszer mellékhatásai újabb, súlyosabb problémát okoztak, ha egy mód van rá: ne újabb gyógyszer adásával kezeljétek! Ha a problémát megszünteti a mellékhatást kiváltó szer cseréje, vagy abbahagyása, és lehetőség van a cserére, vagy az abbahagyásra: cselekedjetek eszerint!
Mindig mérlegeld, melyik jelenti a nagyobb kockázatot: az eredeti betegség, vagy a rá adott gyógyszer mellékhatása! És ebben, ha egy mód van rá, ne dönts a beteg megkérdezése nélkül, tájékoztasd, mire számíthat ebben vagy abban az esetben, és hagyjátok, hogy meghozza a döntést!
Betegjogok, vagy amit akartok...
Ha az egészségügyben dolgozók mind, kivétel nélkül betartották volna az alapvető emberi jogokra vonatkozó szabályokat és elveket, nem lett volna szükség külön betegjogokat megfogalmazó jogszabályokat alkotni. De volt, ezért most vannak betegjogok.
Mi, a betegek és a hozzátartozóik mind emberek vagyunk - emberhez méltóan kellene bánni velünk. Az esetek javában felnőtt emberek vagyunk, és jogunk van dönteni - akár tetszik nektek a döntés, akár nem. Tudom én, hogy kényelmesebb a beteget kihagyni a döntéshozatalból, minek akadékoskodik ott, amihez sem végzettsége, sem szaktudása nincs - de gondoljatok bele, ti mit szeretnétek: ha boltban marhahúst kapnátok csirke helyett, mert az eladó szerint az a jobb választás? Pedig az életünk, az egészségünk kérdései ezeknél sokkal fontosabbak.
Aki még a betegnél is rosszabb: a hozzátartozó
Ezekkel a hozzátartozókkal csak a baj van. Többet kérdeznek, mint a beteg, több kifogásuk van, mint a betegnek, feszültek, idegesek, sokszor arrogánsak - a legszívesebben megszabadulnátok tőlük. Előre leszögezem, hogy egyszer ti is lesztek hozzátartozók - tehát mielőtt bármi rosszat is gondolnátok rólunk, egyetlen percre képzeljétek magatokat a helyünkbe. Vajon mennyire lennétek elégedettek azzal az egészségügyi ellátással, amit nyújtotok, ha a gyerekeitek, vagy a szüleitek, vagy a testvéreitek kapnák? Ha nem protekciósan, hozzátartozói alapon vizsgálnák ki és kezelnék őket?
A leletek értelmezése
Ha vért vesztek tőlünk, mikor betegek vagyunk, bizonyos eredményeket kaptok. Ezek az eredmények tól-ig határok közé vannak szorítva, megmutatva, hogy mi a normális érték, és mi jelent hiányt avagy többletet. Azonban pusztán azért, mert még a normál érték legalján vagyunk, de nem léptük át a határértéket, még nem vagyunk egészségesek - már az alsó vagy felső határérték megközelítése is komoly betegségekhez vezethet. Ha ilyenkor nem tesztek semmit, azzal hosszú távon biztosan betegségbe taszítotok minket - legyen az érték akár vércukorszint, akár vörösvértest: ha az alsó vagy felső határértéken hosszan tartózkodunk, abból előbb-utóbb baj lesz.
A gyógyíthatatlan betegségek
Ha egy betegség nem gyógyítható az orvostudomány állása szerint, attól még a beteg élete lehetne élhető. Ehhez sokszor csak arra lenne szükség, hogy a szervezete többi, nem beteg részét működőképesen tartsátok - a beteggel együttműködve. Minél betegebb az ember, minél komolyabb a baj, annál kevésbé engedhető meg, hogy a testében bárhol máshol hiány vagy többlet keletkezzen - az előző bekezdésben írt eredmények még annyira sem térhetnének el a súlyos betegek esetében, mint az egészségesekében. Ennek ellenére azt látom, ha valaki gyógyíthatatlan beteg, sokkal inkább elfogadjátok a határérték alját vagy tetejét, mint egy egészségesnél, mondván, hogy ez a betegséggel jár... Holott szerencsétlen beteg pont ettől gyengül tovább.....
Zárszó
Tudom, hogy rengeteget dolgoztok - és azt is, hogy óriási a felelősség rajtatok. Higgyétek el, tudom. Viszont mindannyiunknak könnyebb lenne - nektek is, ha megszűnne a futószalag, ha némi szerepet nekünk is szánnátok a gyógyulásunkkal kapcsolatban (a türelmes, eltűrő és megértő páciens szerep helyett). Kevesebb lenne a teher rajtatok is, jobban együttműködnénk veletek - ha nem óvodás gyerekként, hanem értelmes felnőttként tekintenétek ránk. Jobban tisztelnénk titeket, ha végre kibújnátok a tévedhetetlen isteni szerepkörből, és néha kiejtenétek a szátokon: nem tudom. Jobban értenénk titeket, ha latin helyett az anyanyelvünkön beszélgetnétek velünk. Hálásabbak lennénk nektek, ha megmutatnátok, hogyan őrizzük, tartsuk meg az egészségünket - higgyétek el, minden beteg szívesebben találkozna veletek a boltban, mint a rendelőkben vagy a kórházakban.
Kérlek titeket, tegyünk együtt egy élhető egészségügyért, egy emberhez méltó betegellátásért....