2012. március 28., szerda

Ne hagyj engem éhen halni, avagy a reklámszövegírók túlkapásai

A reklám az kell. Jó bornak is kell a cégér, tartja a mondás, ami igaz. Bár tény, hogy mint oly sok dologban, ebben is fordítva ülünk a lovon - eredetileg egy jó terméket, ha megismerték az emberek, akkor azt ajánlották tovább, s így lett reklám a minőséghez.

Vannak a reklámnak humoros verziói, ezeket kifejezetten szeretem. Vannak elgondolkodtatók, melyek egy mondattal képesek felkavarni az érzelmeket - ezeket is szeretem. A semmitmondó reklámokat meg sem nézem - de a gusztustalan típusú reklámokat szívem szerint töröltetném a médiákról.

Mit is sorolok gusztustalan kategóriába? Több fajta is van, nézzük sorban.

  • A "csak" reklámok. "Csak" hárommillió-négyszázhuszonötezer forintba kerül akciósan - csak. Addig, amíg egyetlen ember is van Magyarországon, akinek ez az összeg nem "csak", az ilyen kijelentést gyomorforgatónak érzem. 
  • A "nekem jár" típusú reklámok. Megérdemlem, jár nekem, ezt sugallják minden szavukkal, főként kozmetikai termékekre vonatkozóan - holott az életben semmi sem jár alanyi jogon, semmit nem kapunk ingyen.
  • A kiabálós reklámok - ahol többnyire vitaminhiány következtében elfogadottnak mutatja azt a viselkedést, hogy az egyik ember ordít a másikkal, vagy a gyerekeivel, vagy bárkivel - és mennyivel nyugodtabb lesz, ha multivitamint szed...
  • A fogyasztószer reklámok - ahol szinte kivétel nélkül egy világéletében XS-es méretű leányzóra adnak három számmal nagyobb nadrágot, mutatva, hogy a fogyasztószer mennyire hatásos.
  • A drága termékeket, szolgáltatásokat követő banki reklámok - egyenesen gusztustalan, hogy még ma is úgy hirdetik pl. a személyi kölcsönt, először felkeltik az igényünket autóra, vagy külföldi utazásra, vagy konyhabútorra - és ugyan rázzuk a fejünket, hogy erre nincs pénz, a következő reklám kínálja a megoldást: vegyél fel személyi kölcsönt....


Most találtam egy újabb fajtájú gyomorforgató hirdetést - ahol egy optikus hirdeti, "Ne hagyj engem éhen halni, én sem hagylak megvakulni." Hogy mi ezzel a gondom?
Valóban figyelemfelkeltő, és ezzel el is érte a célját - aki elolvassa, megjegyzi a szlogent, tán még mosolyog is rajta, hogy nini, milyen találékonyak az emberek.
Némi valóságot is tükröz, hiszen tudjuk, hogy a multik és a százforintos szemüvegek igencsak betettek a hazai optikusoknak.
Azonban erről a szlogenről akarva-akaratlan eszembe jut az eset, amikor egy nő egy hatéves forma kislánnyal jött koldulni - "Jáj, öt gyérékém ván, hogyán étéssem űket, munkanéküli vágyok" felkiáltással, miközben az ő és a gyermek ruházata és a kiegészítők a legújabb divat szerintiek voltak. Hogy miért érzek összefüggést a két eset között?

Először is vegyük azt, hogy mennyibe kerül ma a reklám. Még ha az optikus maga találta is ki a szlogent, (amit kétlek, inkább fizetett érte) a reklámok elhelyezéséért akkor is fizetett minimum szinten több százezer forintot. Rendben, ez egy befektetés - mondhatnánk, ha a hirdetés nem arról szólna, hogy ő márpedig éhen fog halni, ha nem segítünk/nem nála veszünk szemüveget. Ugye a hölgy, aki koldult, szintén éhezésről beszélt, s közben látható volt már a ruházatáról is, hogy szó sincs éhezésről - itt az első összefüggés.
Másodszor: azzal reklámozni egy terméket-szolgáltatást, hogy az azt kínáló mindjárt éhen hal, nem hiszem, hogy etikus lenne - egy reklámnak nem erről kéne szólnia. Vagy a termék/szolgáltatás kiválóságára, vagy az azt kínáló személy tapasztalatára, szakmai múltjára, vagy olyan egyedi tulajdonságra kellene felhívni a figyelmet, ami kiemeli a reklámozott dolgot a többi közül. Hogy egy koldus az éhenhalásra hivatkozik, rendben van - de egy szakembertől ennél többre számítanék.

Hogy mit mondhatott volna helyette, mi lehetett volna reklámszövege, arra írok néhány példát.
"Segítek, hogy lásd a világ csodáit - Gipsz Jakab, optikus"
"Ne szemellenzőt hordj - viselj szemüveget! Gipsz Jakab, optikus"
"Hazai hús, hazai zöldség, hazai gyümölcs: a szemüveged miért kínai vagy olasz? Gipsz Jakab, optikus"


A tanácsom tehát a reklámszöveg kiagyalójának, hogy ahelyett, hogy az emberek rossz érzésére épít, építsen a jóérzésre, a humorra, az összefogásra, és erre használja kreativitását, ne másra.

2012. március 24., szombat

Egy honlap ára - avagy mennyibe is kerül egy honlap elkészítése?

Régen, mikor még nem voltak CMS rendszerek - vagy csak kevés, és kevesek számára volt elérhető - a webprogramozók még maguk írták a honlapok programjait, az admin felületet, a szkripteket, így érthető volt a több százezres ár egy komolyabb honlap esetén.

Mára azonban már mindenki számára elérhető a 3 legnépszerűbb CMS rendszer: a Joomla! a Drupal és a Wordpress. Bárki, bármikor letöltheti, telepítheti saját tárhelyére ezen rendszereket, és némi internetes tanulást követően személyre szabhatná saját honlapját.

Érthető, hogy a honlapkészítők is átálltak ezek használatára, hiszen a legtöbb igényt kielégítik - ráadásul bővíthetőek is, új alkalmazások készíthetők bármelyik CMS rendszerhez. A honlapkészítés tehát mára lényegében arról szól, hogy telepítenek egy CMS rendszert, azt személyre szabják - és kész is a honlap. S mivel így a legtöbb webprogramozó már nem a saját szellemi termékét árulja, a honlapok árának jelentősen csökkennie kellett volna - a józan észnek felfoghatatlan, hogy miért nem ez történt.

De nézzük meg, miből áll ma egy honlap ára, és mennyibe is kerül ma egy honlapot elkészíttetni - kifejezetten CMS alapon.

Tárhelyszolgáltatók és domain regisztrálás

Ahhoz, hogy honlapunk lehessen, tárhely és domain is szükséges - mindkettőre vannak ingyenes és fizetős megoldások. Érthető módon, a fizetős megoldások komolyabbak, megbízhatóbbak.
Ingyenes megoldásként a co.cc az egyik legkiemelkedőbb domain szolgáltató: 2 db domain nevet regisztrálhatunk co.cc végződéssel ingyenesen. Ingyenes tárhelyszolgáltatóként a 000Webhost ingyenesen biztosít jó minőségű tárhelyet - és bár vannak kisebb problémák a mailszerverrel, időnként akadozik a szolgáltatás is, de messze a legjobb az ingyenes szolgáltatók közül.
 
A fizetős szolgáltatók között kiemelném a Pontkom Stúdiót, mely domain regisztrációt és tárhelyszolgáltatást is végez - .hu domain jelenleg 1.999 Ft/2 év, 1 Gb tárhely 3.999 Ft/év - ugyan MySQL adatbázist pluszban kell vásárolnunk, ami 2.990 Ft, ha egy darabot szeretnénk, de egy domain egy tárhely és egy adatbázis ára még így is 10.000 Ft alatt van.

A DomDom szintén mindkettővel foglalkozik, itt egy .hu domain 2 évre akciósan 2.400 Ft, az 1 Gb tárhely pedig egy évre 16.130 Ft - igaz, hogy itt nem kell plusz adatbázist vásárolni, de a Pontkomhoz képest még így is dupla az ár.

A Tárhely.eu jelenleg egy db domain-t ingyen ad, ha náluk igénylünk tárhelyet, 1 Gb csomag híján 500 Mb tárhely 12.573 Ft/év áron nem olyan rossz üzlet - külön szolgáltatásként most ingyenes CMS telepítő is jár a tárhelyhez.

A legtöbb domain regisztrációhoz a szolgáltatók ingyenesen adnak 50-100 Mb tárhelyet - ez azonban szinte kivétel nélkül statikus, tehát egy CMS futtatására egyáltalán nem alkalmas.

A honlapkészítők

Az előbbiekben említett Pontkom Stúdió honlapkészítést is vállal, állításuk szerint olcsón. Bár nem árulják el, hogy CMS alapon dolgoznak, a referenciaként felsorolt honlapok megtekintését követően ez egyértelművé vált - fő profiljuk pedig a Joomla! használata. Az általuk hirdetett ár microsite esetén (ami összesen 2 oldalból áll!!!) 30.000 Ft + ÁFA-nál kezdődik. Egy teljes honlap ára pedig 100.000 Ft + ÁFA ártól a kiegészítők tükrében tulajdonképpen bármeddig terjedhet - és ezért az árért nem saját egyedi dizájnt kapunk, hanem sablonból választhatjuk ki a nekünk tetszőt - ha saját, egyedi dizájnt szeretnénk, akkor az + 60.000 Ft+ÁFA áron akár a miénk is lehet. Tehát minimum 160.000 Ft + ÁFA áron lehet egyedi honlapunk - véleményem szerint hagyjuk meg őket tárhelyszolgáltatónak.

 Meglátogattam az olcsoweboldal.hu elnevezésű szolgáltató honlapját - aki már a domain nevével is felhívja a figyelmet alacsony áraira. Az olcsóság Wordpress alapon készül - már akár 40-50.000 Ft-tól lehet saját honlapunk, azonban egyedi dizájnt 10.000 Ft-tól kaphatunk hozzá. Ez az ár már valóban alacsonyabb az előzőnél, itt már 50-60.000 Ft-tól lehet saját, egyedi honlapunk.

A Templatecenter.hu Joomla alapon kínálja nagyjából ugyanezt - olcsón, mindössze 45.600 Ft + ÁFA ártól 120.000 Ft +ÁFA árig. Ezért az árért azonban itt sem kapunk egyedi dizájnt - ugyanúgy, ahogy korábban, sablonból dolgoznak, és a sablon logóját cserélik ki a miénkre, azonban fizetni előre kell.

Meglátogattam még a Surbma.hu honlapját is, ahol szintén Wordpress alapon lehet saját honlapunk - ha értünk a Wordpresshez, akár 50.000 Ft-ért, ha komolyabbra vágyunk, 100.000 Ft-ért lehet honlapunk. Egyedi sablont itt is csak + 30.000 Ft-ért kapunk - tehát akárhogyan nézzük, minimum 80.000 Ft-ot kell fizetnünk egy egyedi honlapért.

Összegzés

Látható, hogy bár valamelyest csökkentek a honlapkészítés árak, mégsem csökkentek olyan mértékben, mint ahogy az elvárható lenne, tekintettel arra, hogy a fenti honlapkészítők egyike sem a saját szellemi termékét (programját) árulja. Pusztán telepítenek egy CMS rendszert, ami feltöltéssel együtt is maximum 2 óra, átalakítanak egy korábban létrehozott sablont a mi tetszésünk szerint, ami instrukciókkal együtt sincs több 5 órai munkánál - és ezért az összesen 7 órai munkáért fizetünk 100.000 Ft-os nagyságrendű összegeket.

Ha ezzel elégedetlen, látogassa meg a Honlapkészítés és Webdizájn honlapját - 15.000 Ft-tól készítünk CMS alapú honlapokat, s ebben az árban az egyedi dizájn is benne van - a megbízás létrejöttét követően 3 db dizájntervet küldünk, amelyek közül kiválaszthatja az Önnek tetszőt - és még azon is bőségesen végezhetünk módosításokat, hogy ténylegesen a cégére szabhassuk.
Honlapkészítés és Webdizájn igényei szerint elkészíti honlapját, a szükséges kiegészítők sem kerülnek többe 5.000-10.000 Ft-nál - ezen az áron telepítünk ugyanis webáruházat, fórummotort. 
Ugyanakkor fél év garanciát vállalunk az elkészített honlapra - sőt, igény szerint vállaljuk a honlap üzemeltetését is, havi 3.000 Ft-tól.

Honlapkészítés és Webdizájn: profi CMS honlapok, egyedi dizájn, megbízhatóság és szakértelem.